در سال ۱۳۹۶ وزارت اسپورت و جوانان با چالش‌های بسیاری مواجه بود که برخی از آن‌ها با مدیریت مطلوب به فرصت تبدیل شد اما همچنان مشکلات بسیاری باقی است که قطعا حل آن‌ها از اولویت‌های سال جدید این وزارتخانه خواهد بود.

به‌ گزارش ‌ماه تو دی، ورز ش ایران در سالی که گذشت روزهای خوب و بد بسیاری را پشت سر گذاشت. وزارت اسپورت و جوانان نیز در سال ۱۳۹۶ با چالش‌های زیادی مواجه بود که از جمله آن می توان به برگزاری انتخابات فدراسیون‌های اسپورتی و کمیته ملی المپیک، موضوع حضور زنان در اسپورتگاه‌ها، گرفتن میزبانی‌ها برای باشگاه‌های ایرانی در جام ملت‌های آسیا و استعفای رسول خادم، اشاره کرد.

*باز شدن درب آزادی در مسابقات بسکتبال به روی خانواده‌ها

بحث حضور خانواده‌ها در اسپورتگاه‌ها یکی از پررنگ‌ترین موضوعاتی که در سال‌های اخیر در حاشیه رودادهای اسپورتی مطرح شد. پس از کش و قوس های فراوان بالاخره درب سالن آزادی به روی خانواده‌ها در مسابقات بسکتبال باز شد و خانواده‌ها در فضایی شاد و به دور از  هرگونه تنش توانستند علاوه بر حمایت از تیم‌ ‌ملی ساعاتی را در کنار هم در شادی به سر برند.

باز شدن درب آزادی در مسابقات بسکتبال در حالی اتفاق افتاد که وزارت اسپورت و جوانان در بحث حضور خانواده‌ها در مسابقات فوتبال همچنان در تلاش برای ایجاد زیر ساخت‌های مطلوب است.

*مشکل میزبانی ایران از عربستان در فوتبال

یکی دیگر از چالش‌های پیش رو وزارت اسپورت و جوانان سیاسی‌کاری و عدم حضور تیم عربستانی در ایران برای برگزاری دیدارهای جام ملت‌های  آسیا بوده است به طوری‌که باشگاه‌های ایرانی نمی‌توانند در کشور خود میزبان تیم‌های عربستانی باشد و باید در کشور سوم این مسابقات برگزار شود. پیش از حضور اینفانتینو در ایران، وزیر اسپورت اعلام کرد به دنبال رایزنی با رئیس فیفا برای حل مشکل هستیم. این در حالی است که فوتبال ایران در انتخاب کشور سوم برای بازی در زمین بی طرف هم با مشکلات زیادی درگیر بود. با این حال بعد از رایزنی با مرد اول فوتبال جهان و تاکید رئیس جمهور بر حل مسائل اسپورتی به دور از حواشی سیاسی امید می رود این موضوع هر چه سریع‌تر حل شود.

*خروج پدرخوانده ها از اسپورت

با تصویب قانون عدم به کارگیری بازنشستگان، ریاست چند دهه‌ای در برخی از فدراسیون‌های اسپورتی به پایان رسید و بهترین زمان برای اعتماد به مدیران جوان فراهم شد. ناطق نوری، مصطفی میرسلیم و محمود مشحون پس از چند دهه از ریاست فدراسیون های اسپورتی بوکس، نجات غریق و بسکتبال کنار رفتند و جای خود را به جوان‌تر ها دادند با این حال همچنان جای خالی استفاده از مدیران جوان بیشتر حس می شود.

*آفت زدایی اسپورت از  سرپرستان

یکی از نکات قوت و مثبت سلطانی فر در زمان حضورش در وزارت اسپورت،  آفت زدایی اسپورت کشور از مدیریت سرپرستی بود، وعده ای که پس از روی کار آمدنش در وزارت اسپورت داد و به آن نیز عمل کرد. به طوری که انتخابات فدراسیون های اسپورتی با هر سختی تقریبا به موقع انجام شد تا عملا دوران سرپرستی در فدراسیون ها شکل نگیرد. البته روند برگزاری انتخابات، طولانی شدن فرآیند تائید صلاحیت‌ها و همچنین حضور پرشمار کارمندان وزارت اسپورت در انتخابات ریاست فدراسیون از مهمترین نقدها به روند انتخابات فدراسیون های اسپورتی بود.

*موضوع تعلیق، استعفا و آینده کشتی

بعد از حاشیه‌هایی که کشتی علیرضا کریمی داشت و باخت مصلحتی او برای ممانعت از رویارویی با اسپورتکار رژیم صهیونیستی، کشتی ایران از سوی محافل بین المللی تحت فشار زیادی قرار گرفت و تا پای تعلیق پیش رفت اما حضور موثر رسول خادم در هیات رئیسه فیلا این خطر را از سر اسپورت ایران گذراند. با این حال خادم و جمعی از اهالی کشتی نسبت به تعیین تکلیف موضوع عدم رویارویی با اسپورتکاران رژیم صهیونیستی و یا عدم شرکت در مسابقات رسمی پرسش‌هایی را طرح کردند. واکنش مسئولان بویژه وزارتی ها اما نتوانست این حواشی را جمع کند تا کار به استعفای خادم از ریاست فدراسیون کشتی کشید. حالا باید دید در حالی مجمع با این استعفا مخالفت کرده و عملا فدراسیون توسط نائب رئیس اداره می شود چه آینده ای در انتظار کشتی ایران است.

*پیگیری خصوصی‌سازی استقلال و پرسپولیس

یکی از مهمترین اهداف وزارت اسپورت در دولت تدبیر و امید پیگیری بحث خصوصی سازی اماکن و مجموعه های اسپورتی بود. در این راستا بارها بحث خصوصی سازی دو باشگاه پرطرفدار و البته پرهزینه استقلال و پرسپولیس مطرح شد اما در پایان سال ۱۳۹۶ همچنان این موضوع حل نشده باقی ماند.

*اهتمام به حمایت از اسپورت های پایه و پرمدال

با توجه به در پیش بودن بازی های آسیایی در سال نو یکی زا برنامه وزارت اسپورت و جوانان حمایت از رشته های پایه و پرمدال در سال ۱۳۹۶ بود. به طوری که جلساتی به طور منظم با حضور شخص وزیر و روسای فدراسیون های اسپورتی مربوطه برگزار شد. البته باید دید خروجی این جلسات عملا چه تاثیری در اختصاص ردیف بودجه بالاتر به این رشته ها خواهد داشت. با این حال صرف توجه وزارت به اسپورت های پایه که از مقبولیت افکار عمومی هم برخوردار نیستند، در نوع خود حائز اهمیت است.

*تلاش در جهت اصلاح یک قانون

اصل 44 قانون درباره خصوصی‌سازی تاثیرات مثبت و منفی زیادی در اسپورت داشت. از کاهش هزینه های جاری دولت در بحث مدیریت اماکن اسپورتی تا تخریب این اماکن توسط بخش خصوصی مهمترین مواردی است که در این میان طرح می شود. اما یکی از اصلی ترین چالش ها در سال‌های گذشته در اختیار نداشتن این اماکن توسط فدراسیون ها و هیات های استانی و اختصاص آن ها به بخش خصوصی بود که عملا اجازه فعالیت تیم های حرفه ای را نمی داد. وزارت اسپورت در سال 96 تلاش کرد تا با استناد به قوانین موجود برای هیات های اسپورتی تبصره ای قائل شود تا اماکن اسپورتی در استان ها با قیمت کارشناسی در اختیار هیات های فعال قرار بگیرد.

* کاهش۳۰۰ میلیاردی بودجه عمرانی اسپورت ایران

بودجه عمرانی وزارت اسپورت در سال بازی‌های آسیایی ۲۰ درصد کاهش داشته و بودجه کمیته ملی المیپک اما ۱۱ درصد رشد داشته است. بودجه در نظر گرفته شده برای وزارت اسپورت و جوانان، کمیته ملی المپیک و پارالمپیک رشد چشمگیری نداشته است. هرچند با وجود این که اسپورت ایران سال پرکاری را پیش رو دارد اما بودجه در نظر گرفته شده برای وزارت اسپورت نسبت سال ۱۳۹۶ کاهش ۲۰ درصدی داشته است و در بخش بودجه عمرانی حدود ۳۰۰ میلیارد تومان از بودجه اسپورت کم شده است.

این اتفاق در حالی رخ داده که اسپورت ایران بازی های آسیایی ۲۰۱۸ و المپیک نوجوانان را پیش رو دارد، همچنین کار برخی رشته‌ها برای گرفتن سهمیه المپیک ۲۰۲۰ هم آغاز می‌شود. بودجه کمیته ملی المپیک هم تنها ۱۱ درصد رشد داشته  اما بودجه پارالمپیک ۴ درصد کاهش یافته است.

البته وزارتی‌ها در تلاش هستند تا با اختصاص سهمی از ارزش افزوده مالیاتی به اسپورت کسری بودجه مطلوب را برای سال پرکار آینده جبران کنند.

انتهای پیام

Categories: مطالب ورزشی

Comments are closed.

مدیرعامل ب

مدیرعامل باشگاه ملی‌حفاری با بیان این‌که ادامه همکاری با علاسوند […]

سردار آزمو

روزنامه اسپانیایی مارکا معتقد است که سردار آزمون می تواند […]

نوشاد عالم

نوشاد عالمیان موفق به صعود به جدول اصلی تور جهانی […]

حضور نیمار

مهاجم برزیلی پاری سن ژرمن پس از دوران مصدومیتش به […]

فتاحی: برای

مسئول مسابقات سازمان لیگ فوتبال ایران گفت: برای تغییر زمان […]

RSS not configured

Sponsors