محل وقوع جرم خیانت در امانت جایی است که مال سپرده شده به امین ، در آن محل مطالبه می گردد و امین از استرداد آن به مالک یا متصرف قانونی امتناع می کند .

معمولا قبل از ثبت شکایت خیانت در امانت ، باید اظهار نامه ای برای مطالبه ی مال به آدرس امین فرستاده شود و مرجع صالح رسیدگی به جرم ، نشانی شخصی که مال به وی به امانت سپرده شده و در اظهارنامه به آن ادرس اشاره شده را ملاک عمل قرار داده و پرونده را به دادسرای آن محل ارجاع می دهد .

در حال حاضر با توجه به الکترونیکی شدن سیستم قضایی کشور ، باید ابتدای امر با ارائه دادخواست به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی اقدام نمود . این دفاتر صرفا وظیفه ی ثبت دادخواست و ارجاع شکایت به دادسرا را دارند . بنابراین اولین مرجع رسیدگی کننده به جرم خیانت در امانت همانند بسیاری از جرایم دادسرای محل وقوع جرم است . دادسرا پس از تحقیقات لازم و جمع آوری دلایل شاکی ، اگر دلایل ارائه شده را کافی دانست ، پرونده را به دادگاه کیفری می فرستد . در غیر اینصورت قرار منع تعقیب صادر می کند . در صورت ارسال شدن پرونده به دادگاه ، قاضی با بررسی پرونده ، تصمیم مقتضی را خواهد گرفت البته ناگفته نماند که ارسال پرونده به دادگاه لزوما منتهی به رای محکومیت نخواهد شد و امکان برائت متهم همچنان وجود دارد.

قاعدتا مالک مال می تواند از دو طرق شکایت خود را مطرح کند . یکی از این راه ها مراجعه به دادگاه حقوقی و تقدیم دادخواست استرداد آن مال است که البته این روش کمتر مورد توجه مالکین است چرا که با طرح شکایت شاکی در دادسراو اقدام از طریق دادگاه کیفری می توان جنبه ی کیفری این جرم را نیز مطمع نظر قرار داد و شخص خائن را به مجازات ۶ ماه تا ۳ سال حبس نیز رساند .

نکته دیگر اینکه حتی اگر برای دادگاه کیفری محرز گشت که وکیل خیانت در امانت صورت گرفته باز مال مشاکی با رای کیفری به وی مسترد نمی شود و برای استرداد مال حتما باید دادخواست حقوقی مطرح کرد .

اما قانون در این زمینه تسهیلاتی برای شاکی در نظر گرفته و آن ، اینست که دادخواست حقوقی وی در دادگاه کیفری مطرح و همزمان با دعوای کیفری به دعوای حقوقی نیز رسیدگی شود .

مالک می تواند در شکوائیه ی خود در صورت داشتن شهود، آنها را معرفی کرد . و همچنین رسید مبتنی بر امانی بودن مالی که با طرح شکایت خیانت در امانت خواهان استرداد آن است را ضمیمه ی ادله مدارک پرونده ی خود کند.

Categories: وکیل

Comments are closed.

آلگری سرمر

ماکسیمیلیانو آلگری سرمربی جوان تیم فوتبال یوونتوس به شایعه بازگشت […]

حسن یزدانی

نماینده وزن ۸۶ کیلوگرم ایران و دارنده مدال های طلای […]

عکس؛ چهار س

مارک آندره تراشتگن در غیاب لیونل مسی نقش به سزایی […]

فینالیست‌

با برگزاری دیدارهای نیمه نهایی ۴ وزن دوم کشتی آزاد […]

پرسپولیس ؛

دو تیم پرسپولیس و السد در دور برگشت لیگ قهرمانان […]

RSS not configured

Sponsors