مطالعات اخیر نشان داده است که اسپورت استقامتی باعث کاهش توانایی سیستم ایمنی بدن نمی‌شود و اسپورتکاران استقامتی در معرض بیماری‌های عفونی قرار نمی‌گیرند.

به گزارش ماه تو دی و به نقل از Science daily، این تصور بین اسپورتکاران وجود داشت که اسپورت استقامتی باعث می‌شود که در چند روز یا چند هفته‌ بدن فرد در مقابل بیماری‌های عفونی ضعیف شود و سیستم ایمنی کارایی همیشگی خود را نداشته باشد.

مطالعات اخیری که در دانشگاه باعث انجام شده و در مجله “سیستم ایمنی” منتشر شده است نشان داد که این تصور غلط است و حتی ممکن است که اسپورت استقامتی سیستم ایمنی را قدرتمند تر نیز کند.

پیش از این مشخص شده بود که بعد از اسپورت استقامتی تعداد سلول‌های ایمنی در خون کاهش می‌یابد و محققان این مساله را کاهش توانایی ایمنی بدن تلقی کردند اما در واقع کاهش سلول‌های ایمنی در خون به این دلیل است که بدن سلول‌های ایمنی را به قسمت‌هایی می فرستد که بیشتر در معرض عفونت هستند مانند ریه‌ها.

به ‌این‌ ترتیب سلول‌های ایمنی از بین نمی‌روند یا نابود نمی‌شوند.

مدیر این تحقیقات می‌گوید : افراد نباید از ترس کاهش ایمنی بدن اسپورت استقامتی را متوقف کنند. تاثیرات مثبت اسپورت بیشتر از تاثیرات احتمالی منفی آن است.

استرس، تغذیه ناسالم و ناکافی، مسابقه دادن در اسپورتگاه پر چمعیت و پروازهای طولانی مدت می‌توانند دلایل افزایش احتمال بیماری های عفونی باشد.

انتهای پیام

Categories: مطالب ورزشی

Comments are closed.

مدیرعامل ب

مدیرعامل باشگاه ملی‌حفاری با بیان این‌که ادامه همکاری با علاسوند […]

سردار آزمو

روزنامه اسپانیایی مارکا معتقد است که سردار آزمون می تواند […]

نوشاد عالم

نوشاد عالمیان موفق به صعود به جدول اصلی تور جهانی […]

حضور نیمار

مهاجم برزیلی پاری سن ژرمن پس از دوران مصدومیتش به […]

فتاحی: برای

مسئول مسابقات سازمان لیگ فوتبال ایران گفت: برای تغییر زمان […]

RSS not configured

Sponsors